WstępImprezyPakietyZgłoszeniaRegulaminSponsorzySprawozdanieArchiwumKontakt
 

Tradycyjnie już październik w naszym mieście będzie spotkaniem z dorobkiem poznańskich uczelni i ludzi sztuki - w dniach od 12 do 15 października 2005 roku odbędzie się VIII edycja Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki pod hasłem UCZ SIĘ OD NAJLEPSZYCH. Przedsięwzięcie to z roku na rok nabiera coraz większego rozmachu, gdyż cieszy się coraz większym zainteresowaniem szkół oraz prywatnych odbiorców, a zdobywając wciąż nowych sympatyków staje się dla poznaniaków integralną cząstką kulturalnej panoramy naszego miasta.

Jak co roku patronat nad Festiwalem obejmie Kolegium Rektorów Miasta Poznania, któremu przewodniczy Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. dr hab. Stanisław Lorenc. Patronat honorowy nad imprezą objęli Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Prezydent Miasta Poznania. Impreza odbędzie się dzięki wsparciu sponsorów - Ministerstwa Nauki i Informatyzacji, Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Poznania i Starego Browaru.

Inauguracja Festiwalu odbędzie się 12 października 2005 roku o godz. 10.00 w siedzibie Ośrodka Nauki Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk przy ul. Wieniawskiego 17/19 i uświetni ją występ Kwartetu Saksofonowego 312. Następnie prof. dr hab. Ryszard Kozłowski wygłosi wykład inauguracyjny zatytułowany "Poskromienie czerwonego kura", dotyczący zagadnień związanych z nowymi technologiami wykorzystującymi włókna naturalne.

Z każdym rokiem przybywa entuzjastów i zwolenników idei Festiwalu, dlatego też tegoroczna oferta jest niezwykle bogata. Szczególną uwagę warto zwrócić na propozycje Wydziału Fizyki (duża impreza pod hasłem "Fizyka dla wszystkich", połączona z obchodzonym na Wydziale Światowym Rokiem Fizyki), Wydziału Biologii oraz Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM.

W VIII edycji obok programu uczelni poznańskich, które uczestniczą w organizacji Festiwalu od lat, znajdą się także propozycje Archiwum Państwowego w Poznaniu, Towarzystwa Bambrów Poznańskich, Wyższej Szkoły Komunikacji i Zarządzania, Muzeum Archeologicznego, Wyższej Szkoły Handlu i Usług, Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Forum Młodych Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, klubu Aikikai Czarny Pas, Fundacji Kultury Irlandzkiej, Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Coraz więcej środowisk i instytucji angażuje się w współtworzenie Festiwalu, pragnąc dzielić się wiedzą, doświadczeniem i uzdolnieniami oraz prezentować swój dorobek zawodowy.

Dni Festiwalu to niepowtarzalna okazja by zapoznać się z dorobkiem naukowym z najróżniejszych dziedzin, poszerzyć wiedzę na temat specjalistycznych zagadnień, wziąć udział w różnorodnych prezentacjach i warsztatach, a także zrelaksować się obcując ze sztuką na wystawach plastycznych oraz koncertach. Jak co roku przygotowano dla uczestników szeroką gamę propozycji, pragnąc zainteresować jak najszersze grono odbiorców zróżnicowaną formą i tematyką wykładów i prezentacji z najróżniejszych zagadnień: architektury, historii, inżynierii, antropologii kulturowej, językoznawstwa, muzyki, botaniki, genetyki, ekonomii, chemii, medycyny, polityki, psychologii, fizyki, malarstwa, itd. W ofercie liczącej około 350 propozycji każdy znajdzie dla siebie coś interesującego - zarówno dorośli jak i uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, dla których propozycje zostały podzielone na specjalne pakiety, ułatwiające uczestnictwo grup zorganizowanych. Szczególnie dla młodzieży Festiwal jest doskonałą okazją do poszerzenia zainteresowań oraz wyboru kierunku studiów.

Jak co roku wśród licznych propozycji mamy sporo o chwytliwym, przyciągającym bądź intrygującym tytule: "Elektroniczny nos i jego zastosowanie", "Małpa w garniturze, czyli zwierzęcość w decyzjach ekonomicznych", "Naturalne afrodyzjaki", "Choroba maniakalno-depresyjna a twórczość artystyczna", "Zastosowanie badań DNA w medycynie sądowej i kryminalistyce", "Bitwa robotów pod Piotrowem", "Atak klonów. Szansa czy zagrożenie dla kultury", "Od muszelki do karty czipowej - idea i historia pieniądza w zarysie", "Terroryzm międzynarodowy XXI wieku", "Potwory w szklance wody", "Krzewy koki - przekleństwo czy dar bogów?", "Wielka Bogini, czarownice i rusałki. O kobiecie w mitologii baskijskiej", "Geologiczne skutki upadku materii pozaziemskiej", czy "Mowa bogów. Egipskie hieroglify". Już to powinno przyciągnąć osoby pragnące dowiedzieć się czegoś nowego w przystępnej formie.

Przygotowano też szeroką ofertę dla odbiorców o sprecyzowanych zainteresowaniach. Miłośnikom nauk ścisłych proponujemy wykłady i prezentacje przygotowane przez Politechnikę Poznańską zatytułowane "Polifestiwal czyli... era inżyniera". Jak zwykle spora ilość wykładów poświęcona jest zagadnieniu naszego zdrowia, między innymi wystąpienia: "Żywność modyfikowana genetycznie", "Zdrowy, komfortowy sen, czyli jak wybrać dobre łóżko", "Len - sposób na zdrowy styl życia", wystawa promująca zasady racjonalnego żywienia połączona ze stoiskiem indywidualnych porad dietetycznych oraz pokaz akcji ratowników medycznych.
Dla fascynatów przeszłości, historii i archeologii przygotowano: "Skarby wydarte ziemi", "Tajemnice grobów księżniczek", "Egipt i mumie" oraz wystawy i prezentacje zorganizowane przez Muzeum Archeologiczne.
Z dziedziny przyrody i natury proponujemy: prezentacja środowiska na Spitsbergenie, cykl wykładów obcojęzycznych przygotowanych na Akademii Rolniczej (m.in. "Czystość wód", "Parki Narodowe w Polsce", "Architektura ogrodu" czy "Parki i fontanny Petersburga"), "Tajemnica meteorytu Morasko" [projekcja filmu 15.X.05, godz. 11.00-12.00, Collegium Geologicum, a następnie wycieczka dydaktyczna do rezerwatu], "Nagrody i kary w treningu konia", "Jeziora archiwami wiedzy o przeszłości", "Po tsunami" oraz "Co się dzieje we wnętrzu Ziemi?".
Miłośnikom sztuk muzycznych i plastycznych proponujemy wykłady i warsztaty odbywające się w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego - m.in. "Tajemnice klawesynu. Muzyka w zamkach i pałacach" (prezentacja muzyki i pokaz tańców dworskich) oraz koncert "Pod dachami Paryża", wystawę twórczości studentów i pracowników ASP, wystawę polsko-niemiecką "Modernizm w lustrze współczesności", Festiwal Tańca [AWF], koncert na harfę celtycką, występ Zespołu Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej "Poligrodzianie" oraz koncert piosenki południowosłowiańskiej, a także warsztaty aktorskie. Oferta z dziedziny teatru w tym roku obejmuje przedstawienia: "Romeo i Julia czyli serce, umysł i komercja", "Dziewczyna z Andros" Terencjusza oraz uroczyście kończący Festiwal spektakl "Biblioteka" przygotowany przez Teatr "U Przyjaciół" [14.X.05, godz. 19.00, dziedziniec PTPN]. A sympatykom sportu tradycyjnie już proponujemy udział w V Międzynarodowym Biegu Maratońskim [16.X.05 godz. 10.00, znad jeziora Malta] oraz pokazowe mecze siatkówki i piłki nożnej.

Oprócz wykładów, pokazów, warsztatów i koncertów w ofercie festiwalowej znajdują się także liczne i różnorodne wystawy - "Nauka w Rosji" [zorganizowana przez Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej], wystawa fotografii "Polskie motyle w obiektywie" oraz "Poznańskie wyprawy polarne".
Festiwalowi towarzyszyć będą "IX Poznańskie Dni Książki Naukowej" zorganizowane przez Wydawnictwo Naukowe UAM - ekspozycja książek połączona z konferencjami i spotkaniami promocyjnymi trwać będzie od 6 do 8 października.

W tym roku swój wkład w Festiwal będzie mieć także Centrum Informacji i Organizacji Wolontariatu UAM, zapraszając na konferencję dotyczącą zagadnień rynku pracy i wolontariatu w kraju i za granicą [13 X 2005, 10-15.30, ul. Zwierzyniecka 7c], a dnia następnego na cykl wykładów pod hasłem "Pokonać depresję".

Mamy nadzieję, że zgromadzone propozycje zaciekawią Państwa i zachęcą do udziału w Festiwalu, który cieszy się coraz większym powodzeniem i dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń oraz przyjemnych chwil relaksu. Wszystkich zainteresowanych szczegółowymi informacjami oraz pełnym programem zapraszamy do Biura Festiwalu. Wszystkie informacje znajdą Państwo także na naszej stronie internetowej, pod adresem www.festiwal.trylion.com oraz pod numerem telefonu: 829 24 95.

Serdecznie zapraszam

dr Jacek Radomski
Dyrektor Biura
Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki